Безпека в Інтернеті

Варто пам’ятати, що все, що поширюється в Інтернеті – там і залишається. Матеріали дуже важко видалити чи змінити, тому будь-яке поширення власної інформації, у тому числі і в приватних повідомленнях, не є абсолютно захищеним.
Всі, хто можуть бачити опубліковані фото, також можуть їх завантажити або зробити скріншот та поширювати ці фото вже без згоди того, хто їх опублікував.

Ознаки ризикованої комунікації (що має тебе насторожити(sad) людина випитує багато приватної інформації;
запитує щось особисте, хоча ви нещодавно «подружились» (наприклад, «чи ти коли-небудь цілувалась/цілувався?»);
просить зберігати «дружбу» в секреті, говорить, що цей зв’язок для нього/неї особливий;
дуже емоційно коментує публікації. Потрібна обережність – не варто довіряти людині лише через безліч компліментів та коментарів;
емоційно реагує на відмови – агресивно, образами або навпаки – виражає свою надмірну засмученість;
звертається за допомогою, в тому числі просить вчинити певну дію (яка часто може бути небезпечною або образливою) чи перерахувати гроші;
просить допомоги в обмін на певну винагороду;
перепитує, хто ще користується твоїм комп’ютером/ноутбуком та чи знаходиться він у твоїй особистій чи у загальній кімнаті.
Хто може допомогти, якщо ти став жертвою насильства онлайн?

Дитина ні в якому разі не повинна самостійно вирішувати ризиковані ситуації, що трапились з нею у мережі. У будь-якій незрозумілій ситуації вона може звернутись до когось із цього списку:

• Батьки або особи, які їх замінюють;

• Старші брати та сестри;

• Вчителі;

• Соціальний педагог/працівник або психолог;

• Служба підтримки чи адміністрації соціальних мереж або сайту;

• Поліція;

• Шкільний офіцер поліції;

• Поліцейський, який проводить заняття в школі (ювенальна превенція);

• Кіберполіція – https://ticket.cyberpolice. gov.ua/

• Урядова консультаційна лінія з питань безпеки дітей в Інтернеті 1545 (далі обрати 3) цілодобово та безкоштовно;

• Гаряча лінія з видалення матеріалів із зображенням сексуального насильства над дітьми – https://stop-sexting.in.ua/send/

• За психологічною підтримкою можна звернутися, наприклад, до психолога навчального закладу чи психологів Центрів соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді.

Якщо певні матеріали, якими дитина ділилась в Інтернеті, були поширені для публічного доступу, слід звернутися до адміністрації або служби підтримки веб-ресурсу чи соціальної мережі із запитом заблокувати користувача та видалити неналежний контент.

Якщо дитина бажає анонімно повідомити про те, що трапилось із нею в Інтернеті – слід зателефонувати на урядову консультаційну лінію з питань безпеки дітей в Інтернеті 1545 або відвідати сайт https://stop-sexting.in.ua, де є можливість анонімно повідомити про матеріали, що зображують сексуальне насильство над дітьми, а також чатбот з алгоритмом дій – https://stop-sexting.in.ua/chatbot/ і https://t.me/StopSextingBot у Телеграмі.

Дитина не винна у тому, що стала жертвою, завжди винен злочинець!

День безпечного Інтернету

Щороку в перший вівторок лютого у світі відзначається День безпечного Інтернету (Safer Internet Day).

Цей день проводиться з метою залучити до дій кожного та кожну, хто відіграє свою роль у створенні кращого Інтернету для всіх, зокрема, наймолодших користувачів. Більш того, це запрошення для всіх до поважливого онлайнового спілкування задля забезпечення найкращого цифрового досвіду.


Національна онлайн-платформа з цифрової грамотності

Відео з інтерв’ю містять огляди щодо сучасного стану безпеки в Інтернеті та поради щодо безпечної поведінки в Інтернеті.


Онлайн-курс “Права людини в освітньому просторі”

Третій модуль курсу розкриває тему «Права людини та Інтернет»: еволюція концепції прав людини у цифрову еру, результати моніторингу сайтів закладів освіти в Україні (2018).


Серіал для батьків «Безпека дітей в інтернеті»

Дізнайтесь, як уберегти дітей онлайн від шкідливих матеріалів, кібербулінгу, суїцидальних Інтернет-спілок, сексуального насильства.

Переглянути освітній серіал


Урок для підлітків «Інтимні селфі в Інтернеті – жарт чи небезпечний ризик?»

Урок був розроблений у співпраці з кіберполіцією та видавництвом «Ранок», за підтримки Vodafone Україна. Інтернет-партнер уроку Датагруп.

Мета уроку – інформування дітей про ризики надсилання своїх інтимних фото, а також про злочини, які з цим пов’язані. В уроці використовуються відео матеріали інформаційної кампанії Європолу (європейська поліція) та завдання в форматі діалогу.

Відео


Відео про безпеку в Інтернеті

Канал “Права людини та Інтернет”

Канал містить 8 роликів, що відповідають змісту розділів Посібника з прав людини для Інтернет-користувачів та пояснювального меморандуму (Рекомендація СМ/Rec(2014)6 Комітету міністрів країнам-членам щодо посібника з прав людини для Інтернет-користувачів – пояснювальний меморандум).

Пізнавальні, просвітницькі, розвивальні відео для дітей 1-4 класів

Онлайн-інтерактив “БЕЗПЕКА В МЕРЕЖІ: ЛАБІРИНТ”

Довідково-інформаційні матеріали

Про затвердження Державної цільової соціальної програми “Молодь України” на 2021—2025 роки та внесення змін до деяких актів Кабінету Міністрів України

Про схвалення Концепції Державної цільової соціальної програми протидії торгівлі людьми на період до 2025 року

Клан Кліц Клац. Виховання дітей в цифрову еру – Посібник для батьків – веб-сайт

WebWeWant (Інтернет який ми хочемо) – Робочий зошит для підлітків

Web We Want (Інтернет, який ми хочемо) –
Посібник для вчителів

Керівництво із соціально-педагогічного супроводу формування безпечної поведінки підлітків в Інтернеті – Навчально-методичний посібник

Посібник з прав людини для Інтернет-користувачів та пояснювальний меморандум – Посібник

Освіта в сфері прав людини в Інтернеті – Методичний посібник

Обачність. Пильність. Захист. Ввічливість. Сміливість – посібник з цифрового громадянства й безпеки

Інтимне селфі в Інтернеті – жарт чи небезпечний ризик? – Розробка уроку на тему безпеки підлітків від сексуальних ризиків в мережі Інтернет


Перелік рекомендованих для дітей онлайн-ресурсів