Національно-патріотичне виховання

Національно-патріотичне виховання дітей та молоді – це комплексна системна і цілеспрямована діяльність органів державної влади, громадських організацій, сім’ї, закладів освіти, інших соціальних інститутів щодо формування у молодого покоління високої патріотичної свідомості, почуття вірності, любові до Батьківщини, турботи про благо свого народу, готовності до виконання громадянського і конституційного обов’язку із захисту національних інтересів, цілісності, незалежності України, сприяння становленню її як правової, демократичної, соціальної держави. Найважливішим пріоритетом національно-патріотичного виховання є формування ціннісного ставлення особистості до українського народу, Батьківщини, держави, нації.
В умовах українських реалій, коли Україна ціною життя та зусиллями українських військових, добровольців, волонтерів відстоює свободу і територіальну цілісність, пріоритетного значення набуває національно-патріотичне та військово-патріотичне виховання молоді.
Сьогодні єдиний шлях повернення державності – громадянсько-патріотичне виховання молоді. Патріотизм – величний вияв нескінченної любові до рідного краю.
Таке виховання включає розвиток любові до своєї країни, національної самосвідомості й гідності; дбайливе ставлення до рідної мови, культури, традицій; відповідальності за природу; потребу зробити свій внесок у долю Батьківщини; інтерес до міжнаціонального спілкування; прагнення праці на благо рідної країни, її народу.
Національно-патріотичне виховання включає в себе:
1. екологічне
2. правове
3. естетичне
4. трудове
5. моральне
На сучасному етапі розвитку України, коли існує пряма загроза втрати державної незалежності та потрапляння у сферу впливу іншої держави, виникає нагальна необхідність переосмислення зробленого і здійснення системних заходів, спрямованих на посилення патріотичного виховання дітей та молоді – формування нового українця, що діє на основі національних та європейських цінностей:

  • повага до національних символів ( Герба, Прапора, Гімну України);
  • участь у громадсько-політичному житті країни;
  • повага до прав людини; – верховенство права;
  • толерантне ставлення до цінностей і переконань представників іншої культури, а також до регіональних та національно-мовних особливостей;
  • рівність усіх перед законом;
  • готовність захищати суверенітет та територіальну цілісність України. Патріотичне виховання у нашому навчальному закладі здійснюється під час проведення навчальних занять, через систему виховних заходів, гурткову роботу, проведення екскурсій, написання науково-дослідницьких робіт.
    Класні керівники у своїй роботі керуються Конституцією України, Концепцією Національно-патріотичного виховання, Національною програмою «Діти України», нормативними документами, наказами, розпорядженнями Президента України, Міністерства освіти і науки, обласного управління освіти.

Концепція національного виховання:

У навчальному закладі панує національний дух, усі урочисті заходи проводяться з використанням національної і державної символіки, українського традиційного одягу. Класні керівники на виховних годинах відкривають перед учнями яскраві сторінки історії української держави, вчать розуміння і необхідності дотримання норм і принципів чинного законодавства України, поваги до прав і свобод інших людей, шанобливого ставлення до державних символів.
Педагогічний колектив спрямовує свої зусилля на виховання учнів у дусі патріотичного обов’язку, готовності до військової служби. Розвитку інтересу до військової професії та служби в Збройних Силах України сприяють заходи до Дня захисника України, Дня перемоги, День козацтва. Щороку вчителями фізичної культури проводяться Козацькі розваги, спортивно-патріотичні змагання присвячені переліченим дням.
Великий виховний потенціал має така дисципліна як історія України. Небайдужими залишають молодь історичні приклади прояву патріотизму однолітків (бій під Крутами, національний молодіжний рух в західній Україні, «живий ланцюг» на підтримку незалежності України у 1990 році, участь студентства в подіях Майдану та російсько-українській війні). Живим прикладом мужності і героїзму є захисники України, що боронили країну в минулому і зараз обороняють нашу державу від російської агресії. Як відомо, велике починається з малого. Любов до України починається з любові до рідного дому, рідної малої батьківщини. Вихованці беруть активну участь у Всеукраїнській військово-патріотичній грі «Сокіл» («Джура»). У ліцеї створений курінь імені Сергія Москаленка в який входять три рої «Фенікс» (Джури-Котигорошки, Джури-Соколи, Джури-Оборонці). У 2023-2024 навчальному році рої «Фенікс» (Джури-Котигорошки та Джури-Соколи) на міських змаганнях серед 13 команд Броварської громади вибороли перші місця, а на районних змаганнях Джури-Соколи посіли ІІІ призове місце.
Провідна роль у вихованні молоді належить українській мові як духовному стержню нації. Рідна мова – найважливіший засіб патріотичного виховання. Вона була і є важливою сферою впливу на національну свідомість молоді. Ще В. Сухомлинський зазначав, що в руках педагога слово є могутнім виховним засобом, яке здатне піднести, звеличити людину в її власних очах, утвердити її патріотичну свідомість і громадянську гідність, на все життя відкрити в її серці невичерпні й вічні джерела любові до своїх предків. У ліцеї велика увага приділяється збереженню і примноженню духовних цінностей, культурних національних традицій, шанобливому ставленню до української мови. Свідченням цього є такі щорічні заходи, як тематичні вечори вшанування видатних українців, «Дні української писемності та мови, «Дні рідної мови», літературно-музичні композиції до дня народження Т. Г. Шевченка, Лесі Українки; народно-обрядові свята: «Вечорниці на Андрія», «Свято Колодія (Масниця), «Свято Святого Миколая»; «Журавлині ключі Покрови» тощо.
Наші учні щороку беруть участь в Міжнародному конкурсі знавців рідної мови імені Петра Яцика, мовно-літературному конкурсі учнівської і студентської молоді імені Тараса Шевченка, мовознавчій грі “Соняшник”, онлайн-олімпіадах з української мови та літератури
Щороку у ліцеї проходять Благодійні ярмарки до яких долучилися як педпрацівники, так і учні та їхні батьки. Зібрані кошти передаються на потреби ЗСУ.
Мета навчального закладу на сучасному етапі – виховати молодь гуманною, творчою, відповідальною, з активною життєвою позицією, яка могла б реалізувати себе. Без пробудження таких моральних феноменів, як патріотизм, обов’язок, совість, почуття власної гідності, працелюбність навряд чи можна розраховувати на поліпшення ситуації в країні.